Vanila u kulinarstvu – i začin i lek
izvor: alternativa-za-vas | Hrana | 0 komentaraVanila je jedan od najpopularnijih i najomiljenijih, ali i najskupljih začina na svetu. Iako se uglavnom koristi za začinjavanje, sve je više saznanja o njenoj lekovitosti. Zbog toga postaje sve popularnija i na području alternativne medicine.
Mirišljave mahune vanile plod su orhideje penjačice koja raste u tropskim šumama Srednje Amerike i jedina je orhideja čiji su plodovi jestivi. Postoji čak 150 vrsta vanile, a danas se koriste samo dve vrste - Bourbon i Tahitian vanila.
U indijanskom narodu Totonaca bila je veoma cenjena kao lek protiv otrova, plućnih bolesti i sifilisa, pa je bila sastavni deo mnogih lekovitih mešavina. Do sredine 19. veka ovaj narod je bio glavni svetski proizvođač vanile.
Hernan Kortes je u 16. veku prvi upoznao Evropljane s vanilom. Nakon šafrana, ovo je najskuplji začin, a cenjena je zbog svoje čudesne arome.
Vanila u kulinarstvu
Vanila je jedna od najpopularnijih aroma na svetu, a najčešće se dodaje u poslastice poput sladoleda, kolača, čokolade, kao i u kafu i sosove.
Mahunu možete upotrebiti dva puta. Nakon prve upotrebe je operite i osušite. Čuvajte je u hermetički zatvorenoj posudi ili šećeru, koji će poprimiti njenu aromu.
Koristite pravu vanilu, jer samo ona ima posebnu aromu i lekovita svojstva. (Na tržištu postoji mnoštvo proizvoda od veštačke arome vanile)
Kak kupujete mahune pripazite da su crno-smeđe boje, sjajne i gipke.
Najkvalitetnija vanila dolazi iz Meksika i s madagaskarskog Burbonskog ostrva, dok se indonezijska i tahićanska vanila smatraju manje kvalitetnim.
Domaći ekstrakt od vanile
Sastojci
- dve uzduž prerezane mahune vanile
- šoljica vodke
Zatvorite sastojke u staklenu posudu i pustite da odstoje dva meseca na tamnom mestu. Povremeno protresite posudu. Nakon dva meseca ekstrakt je gotov.
Čuvajte ekstrakt na tamnom mestu u dobro zatvorenoj staklenoj bočici.
Sastav i lekovitost vanile
Ključan sastojak u mahuni vanile je vanilin. Vanilin ekstrakt sadrži male količine vitamina B poput niacina, pantotenske kiseline, tiamina, riboflavina i piridoksina i minerale kao što su kalcijum, magnezijum, kalijum, mangan, gvožđe i cink.
Vanila pomaže kod akni i problematične kože, ublažava simptome gripa, a može se koristiti i kod mučnina u trudnoći. Obloge od vanile daju trenutno olakšanje kod zubobolje i opekotina. Smatra se da vanila može pomoći i kod neredovnih menstruacija.
Nutricionisti pretpostavljaju da vanilioid ima blago antikancerogeno dejstvo.
Lekovita svojstva vanilije:
- prirodni je antioksidans
- pomaže kod problematične kože
- ublažava stres i napetost
- povećava libido
- pomaže kod želudačnih tegoba
- delotvorna je kod mučnina u trudnoći
Već sam miris vanile snažno deluje na psihu tako što izrazito opušta i stimuliše.
U jednom istraživanju mirisanje vanile pomoglo je 70 odsto teško obolelih pacijenata da budu smireniji i lakše podnose napete situacije.
Kod Maja je bila cenjena kao moćan afrodizijak, a nemačka studija iz 18. veka pokazala je da je vanila prirodan lek za impotenciju. Ta su afrodizijačka svojstva potvrdila i novija istraživanja, u kojima se vanila pokazala kao najbolji miris za podsticanje libida.
Ako ste izloženi stresnim događajima ili želite pojačati libido, nosite sa sobom mahunu vanile i po potrebi je pomirišite.
Od vanile možete napraviti i ekološki osveživač prostora. Da biste ga proizveli, promešajte kašičicu ekstrakta vanile s vodom u boci sa raspršivačem.
Autor: Ivana Dragica
Izvor: alternativa-za-vas.com
Foto: Everglades National Park/Wikimedia Commons, ted_major/Flickr.com
Super žena komentari